Starostuj

Ministerstvo vnitra spustilo pro obce Portál geolokačních dat

Detailní informace o mobilitě v Česku na základě geolokačních dat mobilních operátorů jsou bezplatně dostupné pro subjekty veřejné správy.
Ministerstvo vnitra spustilo pro obce Portál geolokačních dat

Projekt Zlepšení podmínek pro decentralizaci a dostupnost veřejné správy v území se zabývá využitím prostorových dat pro plánování a rozvoj veřejných služeb a služeb veřejné správy. Záměrem projektu je zohlednit potřeby občanů při územní lokalizaci veřejných služeb. Za tímto účelem jsou sledovány vzorce prostorového chování populace, ze kterých lze odvodit optimální rozmístění služeb v území. K tomu je zapotřebí zajistit kvalitní analytické podklady založené na aktuálních a validních datech. Součástí projektu je proto nákup dat z geolokační sítě mobilních operátorů ve formě databáze anonymizovaných statistických údajů, realizovaný prostřednictvím veřejné zakázky.

Získané databáze představují unikátní zdroj dat o každodenní mobilitě obyvatel se širokým využitím napříč veřejnou správou. Díky unikátnímu nastavení způsobu sběru geolokačních dat a jejich prvotní analýzy přestavují již výsledné údaje samotný model mobility populace Česka. Na základě vyhodnocení pokročilých prostorových analýz zejména o denních dojížďkových proudech obyvatel a přirozených meziobecních vazbách jsou pak modelovány dojížďkové regiony. Tato regionalizace odráží přirozené koncentrační procesy a dojížďkové vztahy každodenní mobility občanů. Díky takovýmto modelům lze efektivně lokalizovat veřejné služby.

 

Sdílejte na sociálních sítích